Útok v sýrsko-katolíckej katedrále "Našej Panej Spásy" v centre irackého Bagdadu

2011-01-04

autor: Radio Vaticana

 

Až 50 mŕtvych - taká je smutná bilancia po útoku v sýrsko-katolíckej katedrále "Našej Panej Spásy" v centre irackého Bagdadu v uplynulú nedeľu. Medzi obeťami sú ženy, deti a dvaja kňazi. Francúzsko už ohlásilo, že je pripravené prijať 150 irackých kresťanov, počnúc zranenými pri útoku v Bagdade aj s ich rodinami. Zatiaľ čo Egypt odmietol ultimátum Ál-Kájdy na "oslobodenie" dvoch žien, ktoré podľa teroristov konvertovali na islam a sú rukojemníčkami Koptskej cirkvi, sa teroristická hrozba stále viac dotýka aj Európy.

 

S naliehavým apelom na medzinárodné spoločenstvo o bezprostredný a účinný zákrok proti  prenasledovateľom kresťanov vo svete, vystúpil stály pozorovateľ Svätej stolice pri OSN v New Yorku arcibiskup Francis Chullikatt, ktorý osobne poznal obete nedeľného atentátu v Bagdade. V prejave na generálnom zhromaždení OSN sa vatikánsky diplomat ohradil proti aktom náboženskej neznášanlivosti. Pripomenul, že v niektorých krajinách sveta je za zločin považovaná i modlitba a úprimné hľadanie Boha. Týmto osobám hrozia oficiálne tresty. Arcibiskup Chullikatt okrem toho vyjadril i údiv Svätej stolice nad tým, že v osobitnom raporte OSN na tému intolerancie sa organizácia ani slovom nezmieňuje o „nenávisti voči kresťanom, ktorí - ako povedal - sú vyháňaní z domov, mučení, väznení, vraždení a nútení k zapretiu svojej viery alebo k prechodu k iným náboženstvám. Vatikánsky diplomat indickej národnosti varoval rovnako pred riešením situácie formou zákazu urážky náboženstiev. Zákaz tohto druhu, ako povedal, má v skutočnosti opačný efekt, pretože namiesto ochrany veriacich slúži k ich prenasledovaniu v mene zákona.

 

Žredlo: www.radiovaticana.org/slo/Articolo.asp?c=435874

            www.radiovaticana.org/slo/Articolo.asp?c=435881

predchádzajúci   |   ďalší « späť

Copyright © Wydawnictwo Agape Sp. z o.o. ul. Panny Marii 4, 60-962 Poznań, tel./ fax: 61/ 852 32 82 | tel. 61/ 647 26 86