Hrubé porušovanie náboženskej slobody na Cypre

2011-01-27

Alexandria v Egypte nebolo jediné miesto, kde sa počas vianočných bohoslužieb diali násilnosti. V priebehu vianočnej liturgie do ortodoxného chrámu Hagios Synesios v Rizokarpase, na severe ostrova, ktorý je okupovaný Turkami, vtrhli počas bohoslužby policajti, donútili kňaza prerušiť liturgiu a vyviedli z kostola taktiež všetkých prítomných veriacich a zatarasili vchod.

 Polícia argumentovala nariadením ministerstva zahraničných vecí turecko-cyperskej vlády, pretože miestny kňaz údajne nemal povolenie na slávenie vianočnej liturgie. Ortodoxný chrám v Rizokarpase však funguje 36 rokov, teda od čias tureckej invázie, bez toho, aby potreboval v minulosti zvláštne povolenie. Cyperský arcibiskup však i napriek tomu o povolenie požiadal a vopred ho i dostal. Incident bol potvrdený i mierovými zložkami OSN, ktoré pôsobia na Cypre (UNFICYP). Vláda Cyperskej republiky označila celú akciu za „neprípustnú, a to tým skôr, že bola podniknutá v priebehu najposvätnejších dní pre kresťanské spoločenstvá.

 

http://www.radiovaticana.org/slo/Articolo.asp?c=451641

 

Vyjadrenie hovorcu Svätej stolice k teroristickému útoku v Egypte

predchádzajúci   |   ďalší « späť

Copyright © Wydawnictwo Agape Sp. z o.o. ul. Panny Marii 4, 60-962 Poznań, tel./ fax: 61/ 852 32 82 | tel. 61/ 647 26 86