Poukazuje na existenciu Boha

autor: ks. Mieczysław Piotrowski TChr

Svätý Charbel je pre vedu veľkou záhadou a pre nás ostatných viditeľným znakom, poukazujúcim na existenciu Boha. Od smrti pustovníka z Libanonu už ubehlo 117 rokov, no jeho telo sa nerozkladá. Na jeho príhovor sa neustále stávajú veľkolepé uzdravenia a obrátenia.

V noci po pohrebe svateho Charbela, 24. decembra 1898, sa nad jeho hrobom zjavili tajomne žiarive zablesky svetla a boli viditeľne v okruhu niekoľkych kilometrov. Tento fenomen svetla sa opakoval každu noc jeden a pol mesiaca od pohrebu. Svedkami tohto nezvyčajneho javu boli mnisi a obyvatelia okolitych kresťanskych i moslimskych dediniek, ktori hufne začali putovať k hrobu svateho pustovnika. Tato skutočnosť vyvolala veľky rozruch v Libanone. Tisice kresťanov a moslimov prichadzalo k hrobu. Niektorym z nich sa podarilo otvoriť hrob a zobrať si relikviu z odevu alebo niekoľko vlasov z pustovnikovej brady.

Znamenie víťazstva nad smrťou

Patriarcha maronitov z bezpečnostnych dovodov prikazal preniesť telo otca Charbela do klaštora. Jeho hrob bol otvoreny v pritomnosti lekara a ostatnych uradnych svedkov. Nachadzala sa v ňom voda a bahno, ale telo svateho pustovnika boli neporušene.

Zmysel viery pohynal ľudi, aby na prihovor svateho Charbela pri jeho relikviach prednašali Bohu všetky svoje problemy a choroby duše i tela. Prichadzali z celeho Libanonu, často bosi, v duchu umŕtvovania a pokania. Vedcov udivuje fakt, ktory potvrdili časte exhumacie – telo svateho Charbela nepodlieha posmrtnemu rozkladu: je pružne, makke a svieže. Lekarske skumania ukazali, že žiadna časť jeho tela nehnije ani tkaniva sa nerozkladaju. Keď lekar skalpelom narezal sval v oblasti bedra, začala z neho tiecť krv. Bolo nutne obviazať ranu, aby sa zastavilo krvacanie.

Inou zahadou pre vedcov je fakt, že viac ako 67 rokov z tela svateho Charbela neustale vytekala krv a vypotok. Bolo to skutočne „potenie sa“ celeho tela. Experti odhaduju, ž z neho vytieklo okolo 20 tisic litrov tekutiny. Ta tekutina sa stala znakom Kristovej moci uzdravovaťľdi z najrozmanitejšch chorob.

Viac v Milujte sa! 44-2015

predchádzajúci   |   ďalší « späť

Copyright © Wydawnictwo Agape Sp. z o.o. ul. Panny Marii 4, 60-962 Poznań, tel./ fax: 61/ 852 32 82 | tel. 61/ 647 26 86